1791971
top of page

TECHNIKA BEHU

BEH.
Najprirodzenejšia forma pohybu človeka.

Na prvý pohľad jednoduchý pohyb.
Jedna z najobľúbenejších voľnočasových pohybových aktivít. Azda žiadny iný šport nepestuje také množstvo ľudí ako práve beh. Jeho technike však rozumie len málokto. Mnohí bežci a bežkyne si neuvedomujú, že aj beh má svoju správnu techniku Podľa štatistík len približne 3% bežcov západného sveta behajú efektívne a správne. 

Nesprávna technika behu vedie nielen k ťažkopádnemu a namáhavému vykonávaniu pohybov, ale aj k zraneniam a poškodeniu pohybového aparátu. Tento problém sa netýka len začiatočníkov alebo hobby bežcov, ale aj výkonnostných bežcov a profesionálov.
Naproti tomu, správnou technikou behu vieme ovplyvniť nielen náš dobrý pocit z behania, ale predovšetkým bežecký výkon a naše zdravie.

KEĎ CHÝBA KOORDINÁCIA...
Ľahké nohy, pružné členky, sila a uvoľnenosť.

Správna technika behu rešpektuje fyzikálne a biomechanické zákonitosti, ktoré sa nikdy nezmenia, pokiaľ budeme žiť v našej slnečnej sústave. Gravitácia, ktorú mnohí bežci pri behu zanedbávajú príp. si neuvedomujú jej účinky v súvislosti s behaním, je sila, ktorá ovplyvňuje každý náš pohyb nielen beh. Avšak beh ovplyvňuje zásadným spôsobom. 

Ak máte v úmysle začať behať, je najlepšie sa najskôr poradiť o bežeckej technike a nechať si urobiť analýzu vášho behu. Len tak takto totiž zistíte, či pri behaní robíte chyby, a mohli to porovnať so svojim pocitom. Subjektívne pocity často nezodpovedajú realite, pretože nesprávne pohyby máme rokmi zafixované a zautomatizované a sme s nimi stotožnení. Ak chcete zmenu, je potrebný cielený, špeciálny, pravidelný a dlhodobejší tréning, skúsené oko a cit trénera.

Následne už len vaše presvedčenie a čas, ktorý vyhradíte tomuto zámeru. Ale výsledok určite stojí za to. Pozrite sa aj na náš FB a Instagram, aby ste videli, že zmena je možná...

  • Facebook Sociální Icon
  • YouTube Sociální Icon
  • Instagram
bezeckaterapia_logo.png
  • Facebook Sociální Icon
  • YouTube Sociální Icon
  • Instagram
bottom of page